1% podatku

Zachęcamy do przekazywania 1% podatku na rzecz naszej drużyny. Przekazane pieniądze pozwalają uatrakcyjnić program realizowany w Drużynie. Cała kwota z tej darowizny wraca do Państwa dzieci! Związek Harcerstwa Polskiego (Chorągiew Śląska) jest organizacją pożytku publicznego, wpisaną do KRS pod nr 0000273051.

Aby pieniądze z Państwa podatku trafiły do harcerzy 27 HDW należy w następujący sposób wypełnić formularz PIT:

Numer KRS: 0000273051

Cel szczegółowy 1%: Hufiec ZHP Ziemi Mikołowskiej – 27 HDW

PIT-36:

PIT-37:

Jak poprawnie wypełnić formularz?

Aby przekazać nam 1% podatku należy poprawnie wypełnić odpowiednią część w rocznym zeznaniu podatkowym. Po wyliczeniu, ile podatku będziemy mieli do zapłacenia w tym roku, w odpowiednich rubrykach zeznania podatkowego wpisujemy numer KRS: 0000273051. Następnie wpisujemy także kwotę, którą chcemy przekazać, nie może ona jednak przekraczać 1 % podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół. W rubryce „Cel szczegółowy 1%” należy podać nazwę naszego hufca „Hufiec ZHP Ziemi Mikołowskiej – 27 HDW”. „Informacje uzupełniające” tu można rozwinąć skrót naszej Drużyny. Informacje te zostaną przesłane organizacji pożytku publicznego jako uszczegółowienie przekazanych kwot. Podatnik ma prawo wyrazić zgodę na podanie swych danych osobowych (imienia, nazwiska oraz adresu) organizacji pożytku publicznego. Informacje te przekazuje Urząd Skarbowy. Zgodę podatnik wyraża w formularzu PIT, zakreślając odpowiednią rubrykę. Na jednym formularzu PIT podatnik może przekazać odpis 1 % tylko dla jednej organizacji. Jeśli jednak podatnik rozlicza się na więcej niż jednym formularzu – w każdym z nich może wskazać inną organizację pożytku publicznego.

Co się dalej dzieje z funduszami?

Urząd Skarbowy przekazuje środki na konto Komendy Chorągwi Śląskiej, która po zebraniu całej dotacji przekazuje ją na konto Komendy Hufca. Komenda Hufca wraz ze środkami otrzymuje pełną listę jednostek, którym fundusze się należą. Po otrzymaniu i zweryfikowaniu środków Komenda Hufca przekazuje informację o zebranych funduszach konkretnym drużynom. Drużyny na podstawie tej informacji mogą zaplanować na co wydadzą dotacje. Szefowie jednostek informują Skarbnika Hufca o zaplanowanych działaniach. Drużyny mogą wydać pieniądze wyłącznie na cele statutowe ZHP. Jednostki rozliczają ją odpowiednimi fakturami VAT. Komenda Hufca rozlicza całą dotację.

Co robimy ze środkami z 1%?

Fundusze z akcji 1 % wydawane są na cele statutowe Związku. Najczęściej finansujemy lub dofinansowujemy: wyjazdy na biwaki i obozy harcerskie członków drużyny/hufca, zakup materiałów programowych niezbędnych do działania drużyny/hufca (kredki, kartki, klej, nożyczki, itd.), zakup sprzętu z którego korzystają członkowie drużyn/hufca (kompasy, saperki, namioty, itd.), zakup źródeł wiedzy (książki), zakup nagród za konkursy i współzawodnictwa, dofinansowanie kształcenia młodej kadry.