Drodzy Rodzice!
Na tej stronie ukazują się najważniejsze informacje dla rodziców dotyczące życia drużyny. W przypadku jakichkolwiek pytań i niejasności, prosimy kontakt z kadrą 🙂

Dlaczego warto by Państwa dziecko zostało członkiem drużyny wodnej?

• poprzez działanie w załodze dzieci uczą się trudnej sztuki współpracy
  • wychowanie morskie i wodne uczy obowiązkowości, cierpliwości i pokory
  • to czego drużyna nauczy dzieci dzisiaj, zaowocuje w przyszłości
  • dzieci spędzają czas w gronie swoich rówieśników
  • nie nudzą się i zawsze robią coś pozytywnego
  • dzieciom towarzyszy metoda harcerska, która ma już ponad 100 lat i oddziałuje pozytywnie na kolejne pokolenia dzieci i młodzieży
  • zbiórki harcerskie, to jeden z niewielu typów zajęć pozalekcyjnych, którym towarzyszy element wychowawczy
  • instruktorzy ZHP wspierają rodziców i szkołę w wychowaniu dzieci
  • harcerstwo wpaja pozytywne ideały od najmłodszych lat

Zgoda rodziców

Wszyscy harcerze, aby mogli uczestniczyć w zbiórkach, muszą dostarczyć drużynowemu wypełnioną i podpisaną zgodę rodziców/opiekunów. Jest to niezbędne, by Państwa dziecko mogło zostać pełnoprawnym członkiem drużyny. Na druku zgody znajduje się również miejsce do wypełnienia danymi osobowymi Państwa i dziecka. Dane osobowe są przechowywane zgodnie z odpowiednią ustawą i są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania drużyny. Prosimy by zgody na uczestnictwo w zbiórkach drużyny przynosić na gotowych drukach (dostępnych również u drużynowego). Każdy udział dziecka w biwaku lub innej imprezie harcerskiej, podczas której drużyna korzysta z jakiegokolwiek środka transportu (autobus, autokar, pociąg itd.), musi być również poprzedzony Państwa zgodą. Taką zgodę należy dostarczyć nie później niż na zbiórkę tydzień przed wyjazdem. Zgoda może być napisana ręcznie.

Nasze zbiórki

Podczas zbiórek dzieci uczą się ważnych dla każdego harcerza i wodniaka (czyli dla przyszłego, świadomego obywatela i żeglarza) umiejętności takich jak: pierwsza pomoc, zachowanie na wodzie, wiedza żeglarska, terenoznawstwo, Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie oraz wielu innych pojęć. Drużyna wodna podczas roku szkolnego (harcerskiego) ma zaplanowane zbiórki z częstotliwością raz w tygodniu. Dzieci podczas zbiórek i innych imprez biorą udział w zajęciach odpowiednich dla swojego wieku, prowadzonych Metodą Harcerską z wykorzystaniem elementów ceremoniału i wychowania morskiego. Wszystkie zajęcia są prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę, a dzieci spędzają je na zabawie, połączonej z nauką w gronie rówieśników. Drużyna bierze udział w biwakach (wyjazdach) harcerskich (samodzielnie bądź z inną drużyną). Prócz biwaków drużyna ma w programie różne imprezy harcerskie, z których większość z nich organizowana jest przez Komendę Hufca lub Zespół Pilota Chorągwi. Wszystkie informacje o najbliższych imprezach ukażą się na stronie głównej –  w aktualnościach.

Przyjęcie do drużyny

Każdy pełnoprawny członek drużyny wodnej musi przejść obrzęd przyjęcia do drużyny – tak zwaną Próbę Harcerską lub Próbę Zucha. Jest to podniosła dla drużyny chwila, bo zyskuje ona nowych członków. Celem próby jest danie dzieciom czasu na zastanowienie się, czy chcą chodzić na zbiórki i uczestniczyć w życiu drużyny. Dopiero po tym obrzędzie dzieci płacą składki członkowskie. Podczas obrzędu dzieci otrzymują symbol przynależności do ZHP: Znaczek Zucha – w przypadku dzieci w wieku do 10 lat, lub Krzyż Harcerski – w przypadku dzieci starszych.

Biwaki, obozy i inne imprezy harcerskie
O wszystkich imprezach drużyny (takich jak: biwaki, obozy, wycieczki itd.) informować będziemy Państwa na tej stronie, bądź poprzez Państwa dzieci. Wszystkie krótsze imprezy harcerskie są (najpóźniej) tydzień wcześniej zatwierdzane finansowo, programowo i organizacyjnie przez właściwego Komendanta Hufca. Noclegi podczas imprez zawsze odbywają się w odpowiednim do tego miejscu. Dzieci przez cały czas są pod opieką osoby pełnoletniej i nigdy się nie nudzą. Każdy wyjazd na taką imprezę musi być poprzedzony Państwa Zgodą (informacja wyżej).

Akcja 1%
Związek Harcerstwa Polskiego jest organizacją pożytku publicznego, wpisaną do KRS pod nr 0000273051. Co roku harcerze biorą udział w akcji 1%. Akcja polega na promowaniu naszej drużyny, jako jednostki, pod której adresem darowizna może zostać przekazana. Jeżeli oddadzą Państwo swój 1% podatku na naszą drużynę, skorzysta z niej Państwa dziecko!

Co robimy ze środkami z 1%

Środki z akcji są zawsze odpowiednio rozliczane ze skarbnikiem hufca. Aby je wykorzystać, jednostka musi wcześniej wydać pieniądze na cele statutowe ZHP i rozliczyć wydatek fakturą VAT w Komendzie Hufca. Środki mogą być wydane tylko na materiały programowe, sprzęt dla drużyny, nagrody dla dzieci, dofinansowanie biwaków, szkoleń, obozów, a także źródła wiedzy. Rozliczenie hufcowe zawsze kontrolowane jest w Komendzie Chorągwi (jednostce wojewódzkiej ZHP).